יולדות

לרכיש כרטיסים
צילום: נועה בן ארי (הגדל)

סיפור האמהות
מחטיפת ילדי תימן מזרח ובלקן ועד היום

ההצגה "יולדות" מבקשת להביא לקדמת הבמה את קולן של מי שהושתקו כל כך הרבה שנים, האימהות של הילדים שנחטפו, ולמצוא את החיבור ביניהן לביננו, הנשים והאימהות של היום.

בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל ובעיקר בשנות החמישים נעלמו אלפי תינוקות ופעוטות ממשפחותיהם - משפחות עולים שהגיעו ארצה ושוכנו במעברות ובמחנות קליטה. כשני שליש מהילדים היו ממשפחות עולים מתימן. השליש הנותר של הילדים היו ילדים ממשפחות טוניסאיות, מרוקאיות, טריפוליטאיות, עיראקיות ועוד - ומקצתם ילדים למשפחות שעלו ממדינות הבלקן.

אחד הדברים הבולטים ביותר בסיפור של פרשת ילדי תימן, מזרח והבלקן הוא ההשתקה. ההשתקה - חלקה מוכתב מבחוץ, וחלקה כה מוטמע בהוויה שהנשים כבר מפעילות אותה על עצמן - חוזרת וצפה בכל אחד מהחלקים של "יולדות": היולדת בבית החולים שמתבקשת לא לשאול שאלות; האימהות שנותרות אילמות מול הצוותים הרפואיים; האחיות שבוחרות בהתחמקות ממענה לשאלות; והמאומצת שנתקלת בחומת שתיקה מול הוריה המאמצים. השתקה היא חלק בלתי נפרד מהפקעה, בהיעדר קול, נעדרת גם הבעלות של נשים על הנרטיב והחוויות שלהן.


כדי להשמיע את קולותיהן של הנשים בחרנו להשתמש בארבעה סוגי עדויות: עדויות של האימהות שמספרות את סיפוריהן, ומסרבות לשכוח ולהישכח; עדויות של אחיות המבוססות על חקירות האחיות בוועדה אשר שופכות אור חלקי, מתחמק, על מנגנון החטיפה; עדותה של נכדה על סיפור סבתה אשר מדגימה את המעבר הבין-דורי של הטראומה וההשתקה; והפואמה "יולדות" של המשוררת והסופרת איריס אליה-כהן בה היא פורשת את סיפור הלידה שלה.

 

בר ניווט לשוניות
יוצרים ושחקנים
 • בימוי: חנה ואזנה-גרינולד
  דרמטורגיה: רחלי סעיד
  מבוסס על הפואמה "יולדות" מאת איריס אליה-כהן
  שחקניות יוצרות: סלי ארקדש, מוריה בשארי-ליפשיץ,
  עדן אוליאל, אביגיל ארד
  חומרים נוספים מתוך: ארכיון עמותת עמר"ם, ארכיון המדינה
  עיצוב תנועה: שירה אביתר
  עיצוב תפאורה ותלבושות: פרידה שהם
  צ'לו: אביגיל ארד
  עיצוב תאורה: נדב ברנע
  יעוץ והכוונה מוזיקלית: נעמה פרל
  עוזרת במאית: נועה בן-ארי
  הפקה: אביטל מישל-מאיר
  ליווי אומנותי: אבי גיבסון בר-אל

  עבור אל הלשונית הבאה