תיאטרון חיפה

 

תיאטרון חיפה נוסד בשנת 1961, ביוזמתו של ראש עיריית חיפה דאז, אבא חושי, בתמיכתה של מועצת העיר. תיאטרון חיפה היה התיאטרון העירוני הראשון בישראל, והראשון להקים מערך שיווקי של מפעלי מנויים, במטרה לקרב את תושבי העיר ליצירה התיאטרלית ולהרחיב את המעגל התרבותי של העיר.

מאז ועד היום פועל תיאטרון חיפה כתיאטרון יוצר המעודד את העשייה התיאטרלית על כל גווניה. תיאטרון חיפה מהווה בית וקרש קפיצה למחזאים ויוצרים ישראלים, מעודד מחזאות מקורית, ומלווה יוצרים בתחילת דרכם. חנוך לוין, הלל מיטלפונקט, יהושע סובול, א.ב. יהושע, יוסף בר יוסף, דני הורוביץ ואחרים החלו כאן את דרכם המקצועית.

תיאטרון חיפה הקפיד תמיד להיות חלק מהעיר חיפה, ולהישאר מעורה בחברה בה הוא פועל. התיאטרון מנהל דיאלוג מתמיד עם הקהילה הערבית בחיפה, במטרה ליצור דו קיום בין הקהילות מבחינה תרבותית, ומהווה בית גם ליוצרים ולשחקנים ערביים.

תיאטרון חיפה רואה לעצמו חובה לא רק לספק הנאה לקהל הפוקד אותו, כי אם גם להעלות נושאים בוערים, אנושיים וחברתיים, על סדר היום. הצגות התיאטרון נוגעות בדוקומנטרי, החברתי, הפוליטי כמו גם באנושי והמחנך, היחס לחריגים בחברה ועוד.

המנויים של התיאטרון נהנים מכל הצגות הבית, ובנוסף, ממיטב ההצגות של תיאטראות אחרים המתארחים על במת התיאטרון. למנויי התיאטרון יש אפשרויות בחירה רבות והקשר הרצוף איתם נשמר באמצעות משלוח קבוע לביתם של עלון למנויים אחת לחודשיים.

הקהל של תיאטרון חיפה מורכב מכל קשת הגילאים – ממבוגרים ועד צעירים. בתיאטרון הוקמה מחלקה חינוכית היוזמת יצירת דיאלוג עם תלמידים בבתי ספר הבאים לצפות בהצגות, להיפגש עם יוצרים ולהתרשם מהעשייה התיאטרלית שמאחורי הקלעים, כל זה במטרה לרתום את הנוער כפוטנציאל לקהל עתידי של שוחרי תיאטרון.

מלבד עשייה תיאטרלית, מתקיימים בתיאטרון מופעי מחול מתוך כוונה לאפשר לקהל חובבי המחול בחיפה והצפון להנות ממיטב העשייה בתחום זה בארץ.

גם מקומם של הילדים לא נפקד – פסטיבל חיפה הבינלאומי לילדים הוא פסטיבל יוצר ראשון ויחיד מסוגו בארץ, ונחשב לאחד מהמובילים בעולם. בין ההצגות בפסטיבל ניתן למצוא הצגות המיועדות לילדים ממגזרים שונים, כמו – ערבים וחרדים, המבטאות את ייחודה של העיר חיפה ככור היתוך וסמל להידברות ולקיום משותף של מגוון אוכלוסיות. לצד הצגות הילדים מציע הפסטיבל דוכני הפעלה ויצירה לכל המשפחה. המופעים בפסטיבל מספקים חוויה מרתקת לילדים, המעשירה את הדמיון ומחזקת את המודעות לעולם התיאטרון. מעבר למסרים החינוכיים, החברתיים והאמנותיים החיוניים כל כך להתפתחות הילד, מעניק החיבור בין קהל הילדים לנעשה על הבמה עומק ומרחב חשיבה תרבותי, הסולל את הדרך לקהל עתידי של שוחרי תיאטרון.

תיאטרון חיפה, רח' פבזנר 50, חיפה 33134
טל. (רב קווי):04-8600500
www.ht1.co.il :אתר אינטרנט