החיפאית

בשנת 2010 ייסד תיאטרון חיפה קבוצת תיאטרון צעירה, "החיפאית". הקבוצה קמה במטרה להצמיח בעיר ובתוך התיאטרון קבוצה יוצרת שתקרין אל סביבתה ותתרום באופן משמעותי לקהילה, זאת לצד השאיפה ליצור תשתית תעסוקתית יצירתית לעוד יוצרים ושחקנים בארץ.

 

הקבוצה החיפאית, היחידה מסוגה בישראל, פועלת בתיאטרון כקבוצה יוצרת המעלה שתי הפקות בשנה. הצלחותיה של הקבוצה מהדהדות למרחוק, והפקתה האחרונה "אקווריום", היא דוגמא מושלמת לערכי היצירה של הקבוצה שהצגותיה תמיד בעלות אופי חדשני, מסעיר ומרחיב גבולות. עשייתה של הקבוצה זכתה לתשבוחות ולתגובות נלהבות ברחבי הארץ, ועשייתה מהווה גולת כותרת של עשיית תיאטרון עכשווית ומסעירה.


מעבר לערכה האמנותי, מהווה הקבוצה גשר ישיר לקהילה המקומית, כיוון שלהבדיל משחקני התיאטרון בהפקות האחרות, מתפקדת הקבוצה כלהקה קבועה, שחבריה והיוצרים בתוכה חיים דרך קבע בעיר. חשיבות הקבוצה הייחודית הזו מתבטאת בין השאר בנקודת המפגש וההיתוך שלה עם העיר, השכונה והקהילה המקומית, והקשר האומנותי הישיר, הנגיש והבלתי אמצעי עם אוכלוסית המקום.

 

השחקנים מייסדי הקבוצה בשנת 2010: יונתן שוורץ, מעיין ויסברג, קרן אור, רביע חורי, רון ריכטר, סיוון הכוכבי, אסיה נייפלד, ארז שהרבני, רותם לוי- וגה. בשנת 2015 החלו את דרכם בחיפאית רז וינר, ארז ביטון, נגבה מאור, מיטל נר וולדיסלב פסחוביץ' ובשנת 2018 נבחרו לצד רון ריכטר שחבר בקבוצה מאז הווסדה, הקבוצה החיפאית הנוכחית: שירה בליץ, אדר בק, אורי גוב, אוריה יבלונובסקי, ג'רמי אלפסי, יואל רוזנקיאר, ליאור לב, מאשה שמוליאן.

 

הצגת הבכורה של האנסמבל החדש היא איך לקום מכסא מאת ובבימויה של רוני ברודצקי שמונתה למנהלת הקבוצה.

 

משה נאור, מנהלו האמנותי של תיאטרון חיפה: "החיפאית" היא מענה לצורך גדול של יוצרים מהדור הצעיר לבטא מצוקות חדשות ולהתמודד עם שאלות המעסיקות אותם. התיאטרון מחויב לתת ביטוי גם ליוצרים וגם לקהלים מהדור הזה" .

 

בספטמבר 2010 עלתה יצירת הביכורים של הקבוצה, תופעות לוואי, בבימויו של ארי רמז. הצגות נוספות של הקבוצה: תש''ח עפ''י ספרו של יורם קניוק, בבימויה של נויה לנצט, איזראל ז'ורנאל, קומדיה בלשית מקורית מאת רוני סיני ובבימויו של משה נאור וההצגה משהו למות בשבילו, על פי "המתאבד" מאת ניקולאי ארדמן ובבימויו של עירד רובינשטיין. הצגת ילדים מרהיבה שפתחה את פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות לילדים 2013 בת המלך עפ''י ביאליק ובבימויה של צביה הוברמן. בשנת 2014 העלו את ההצגה: מיצ מיצ לימונדה. בשנת 2015, השתתפו בהצגת הדגל של פסטיבל חיפה הבינלאומי, שחגג חצי יובל להווסדו הרפתקאות חמור שכולו תכלת על פי סיפורו המופלא של נחום גוטמן, בעיבוד ובבימויו של שי פיטובסקי. ליל העשרים עפ''י מחזה מאת יהושע סובול, בבימויה של נועה רבן בשנת 2016. אקווריום תיאטרון בליפסינק, פרויקט חדשני ראשון מסוגו בתיאטרון, מאת היוצרת רוני ברודצקי ובבימויה, בשנת 2017. איך לקום מכסא, מאת רוני ברודצקי ובבימויה, בשנת 2018.

אדר בק
אורי גוב
אוריה יבלונובסקי
ג'רמי אלפסי
יואל רוזנקיאר
ליאור לב
מאשה שמוליאן
רון ריכטר
שירה בליץ